Avalik kiri kõigile diivani omanikele Tallinnas

Riideid pesed iga nädal, diivanit pesed parimal juhul elus korra?

 

Loe see artikkel lõpuni, sest sa pead seda teadma!

 

Elutuba on koht kus me veedame palju aega ja seda eelkõige istudes diivanil või tugitoolil.

Tõenäoliselt vaatad sa diivanil olles telekat, kaisutad oma elukaaslasega, veedad lastega aega pärast koolipäeva ja võib-olla sööd lausa õhtust seal. 

 

Su elutoamööbel on kogunemisteks loodud, mis tähendab, et kui seda regulaarselt ei hoolda, võib see olla hea paljunemiskoht bakteritele ja tolmulestadele. Näiteks on keskmises kodus diivani käepidemetel 12 korda rohkem baktereid kui wc potis.

 

Kes ja mis meie diivanitel elavad ning miks me hoolima peaksime?

 

  • Tolmulestad ja allergeenid

Pehme mööbel on täiuslik pesitsuspaik tolmulestadele. Nende väljaheited ja nende elutegevuse käigus kooruv nahk on kõige levinumate astma ja muude hingamisteede haiguste põhjuste hulgas.

 

  • Viirused ja Bakterid

Lisaks sulle ja su perekonnale, meeldib ka viirustel ja bakteritel diivanil aega veeta. Eriti haavatavad on perekonnad kellel on palju lapsi ja/või loomi, kuna sisse toodud pisikud püsivad nakkusohtlikuna mööbli pinnal mitu päeva.

  • Hallitus

Pehme mööbli kiud imavad niiskust ja on seetõttu soodsaks kasvukohaks hallitusele – eriti kui tuba on soe ja õhuniiskus kõrge. Hallitus võib tekitada hingamisteede haigusi ja muid probleeme, kui sellega ei tegeleta. 

 

See pole veel sugugi kõik

Lisaks elusorganismidele leiab diivanitelt ohtralt ka toidujääke, nagu leiva-, krõpsu- või küpsisepuru; toiduplekke nagu veini- , jogurti-, rasvaplekid jne. Need iseenesest pole ilmtingimata halvad, aga plekid – eriti kleepuvad plekid – on magnetiks mustusele ja pisikutele.

Mis põhiline, see näeb lihtsalt ebameeldiv välja ja võib ise kehvasti lõhnata.

 

Veel võib diivanitele ja teistele mööbliesemetele koguneda aja jooksul kahjulikke osakesi ja kemikaale nagu näiteks aerosoolid, kodukeemia, tolm, värvid ja tint (pastakas, markerid). Need kõik, eriti kodukeemia jäägid, võivad tundlikule nahale ärritavalt mõjuda kui sellega igapäevaselt kokku puutuda.

 

Kõigele lisaks kannatab ka õhu kvaliteet, kui mööbel on puhastamata. Iga kord, kui tolmusele diivanile istume paiskub õhku tolmu ja mustust. Mis veel hullem – diivan on tihtipeale väikelastele lausa batuudi eest.


Siiani oleme rääkinud ainult diivanist, aga tuletame meelde, et unustada ei tohiks ka dekoratiivpatju, vaipa, tugitooli, diivanipadja aluseid jms. 

 

Me unustame tihtipeale ära, et lisaks põranda ja pindade puhastamisele tuleks puhastada ka mööblit. Kui me mööblit regulaarselt ei puhasta, siis on kõige muu puhastamine elutoas küllaltki tulutu. 

 

Seega, kui tahame tolmu kogust vähendada oma kodus ja seeläbi õhu kvaliteeti parandada, ärgem jätkem diivanit ja muud pehmet mööblit silmade vahele. 

 

Lõppude lõpuks on see ikkagi koht, kus me mitte ainult ei puhka ja veeda aega, vaid laseme tihtipeale ka külalistel seal magada.

 

Mida siis tegema peaks? Kuidas ma diivanit puhastan?

 

Õnneks pole olukord sugugi nii lootusetu kui esialgu tundub – palju saab ära teha koduste vahenditega nagu tolmuimeja ja pesumasin. 

 

Suurema mustuse saab diivanitelt ja vaipadelt tolmuimejaga kätte (soovitame kasutada harja otsikut, et mitte kriimustada mööblit). Diivani- ja dekoratiivpatjade katteid saab tihtipeale pesumasinas pesta. 

 

Küll aga jääb nendest natuke väheks – korra kvartalis või äärmisel juhul paar korda aastas tuleks kindlasti ka n-ö süvapuhastus teha tekstiilipesuriga. See aitab polstri sügavustesse kogunenud mustuse ka kätte saada. Te ei kujuta ette, kui palju mustust polstri seest välja võib tulla.

 

Kui hoolid enda ja oma lähedaste tervise eest ja tahad, et kodus oleks puhas õhk, siis tee see väike investeering – su diivan tänab sind!

 

Selle artikli eesmärk ei ole teid hirmutada ja lollitada lasta, vaid harida konkreetse probleemi osas, mida paljud unustavad. 

 

Eksperdid soovitavad vaipu ja diivaneid vähemalt korra aastas tekstiilipesuriga puhastada, aga olenevalt elustiilile ja elanike arvule võiks seda ka tihedamini teha.